To je ono što ćemo naučiti u okviru projekta Common Waste – Common Libraries. Zajedno ćemo da istražimo kreativne i praktične ideje na teme poput održivosti, prevencije stvaranja smeća i cirkularne ekonomije.
U našim ekosistemima otpada nema: sve je međusobno povezano i cirkuliše. To je jedna od osnova, jedan od principa, mustra u mreži života na našoj planeti. Korene vuče u održivosti naše planete. Kako bismo razumeli tu mrežu života, naše ekosisteme, ali i svoju ulogu u njima, svoju povezanost i odgovornost u svemu tome, potrebno nam je više informacija i znanja o vezama u trouglu koji čine održivost – smanjenje otpada – cirkularna ekonomija. Cilj projekta Common Waste je da proširi znanje i ojača održivo i ekološki osvešćeno ponašanje u društvu.
U našim ekosistemima ne postoje izolovane jedinke. Stoga smatramo da ova pitanja nisu samo problem na individualnom nivou. Naravno, sve kreće od nas, ali se ne završava s nama. Pitanja i rešenja, ideje i inovativni pristupi koje želimo da tematizujemo u ovom projektu tiču se kolektiva i timskog rada. Radom u timovima i uz mentorsku podršku realizovaćemo konkretne ideje i aktivnosti kako bismo poboljšali stanje po pitanju otpada i koristićemo pristup cirkularne ekonomije kako bismo učvrstili održivost.
Naše aktivnosti prate globalna dešavanja, ali su utvrđena u lokalnim zajednicama, na mestima na kojima radimo i živimo i gde možemo da budemo aktivni građani. Pritom, biblioteke vidimo kao mesta koja pripadaju lokalnim zajednicama i rade za njih. To su mesta gde možemo da dođemo do informacija i da se obrazujemo, mesta na kojima se susrećemo i diskutujemo o važnim temama. To su mesta na kojima radimo zajedno kako bismo ovaj svet načinili boljim mestom za život. Naša zajednička mesta.